|
Ksiądz Zdzisław Mazur ur. 20.05.1950 roku w Widaczowie, obecne woj. podkarpackie, ukończył WSD w olsztynie w roku 1974. Tytuł magistra historii kościoła uzyskał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w roku 1976 w oparciu o pracę pisaną pod kierunkiem ks. prof. B. Kumora zatytułowaną: "Michał Remigiusz Łaszewski - biskup pomocniczy warmiński 1682 - 1746". W roku 1981 napisał drugą pracę magisterską z teologii biblijnej na temat: "Symbolika kamienia węgielnego na tle przypowieści o przewrotnych rolnikach Mk 12, 1-12" i zdał egzamin magisterski w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie w tej samej ucze;ni obronił pracę doktorską pisaną u ks. prof. Jana Łacha na temat: "Wkład księdza Waleriana Serwatowskiego (1842 - 1891) w rozwój biblistyki polskiej XIX wieku".
W ramach Diecezji Warmińskiej ks. Zdzisław Mazur pracował jako wiariusz w parafii Prabuty, gdzie utworzył samodzielny wikariat w Rodowie i Gdakowie (1974 - 1980), otrzymując nominację rektora rektora tych kościołów. Jako wikariusz pracował w Mrągowie (1980 - 1982), a następnie prowadził samodzielne duszpasterstwo jako rektor kościoła przy zajętym kościele ewangelickim w Szestnie (1982 - 1987). Od roku 1987 do 1992 pracował jako proboszcz w parafii Pozezdrze, a od roku 1992 do chwili obecnej - proboszcz w parafii św, Brunona w Giżycku, w roku 2002 odznaczony przez Radę Miasta za szczególnezasługi dla miasta Giżycka. W latach 1994 do 1997 był kapelanem pomocniczym WP. W ramach Diecezji Warmińskiej był wykładowcą w Warmińskim Instytucie Teologicznym, Historyczno - Pastoralnym w Olsztynie oraz Teologicznym Studium Rodziny w Ełku, a także przez bp. Józefa Glempa został włąćzony do Komisji Synodalnej ds. administracji posiadłości kościoła, seksji materialnej kultury kościoła warmińskiego. Dekretem bp. Edmunda Piszcza z dnia 12.06.1991 roku otrzymał npminację na wizytatora nauczania religii w Wikariacie Biskupim Ełckim, obejmującym wschodnią część Diecezji Warmińskiej, położoną w województwie suwalskim. W Diecezji Warmińskiej otrzymał tytuł kanonika gremialnego Kapituły Sambijskiej.
W ramach diecezji ełckiej m.in. należał do Komisji powołanej do spraw utworzenia Wyższego Seminarium Duchownego, przez dwa lata sprawował funkcję dyrektora Wydziału Nauczania Chrześcijańskiego, pełnił funckję najpierw wiceprezesa a później prezesa (rektora) Instytutu Teologicznego Diecezji Ełckiej, dyrektora Akademickiego Studium Teologicznego w Ełku i Suwałkach, moderatora Studiów Katechetycznych w Ełku i Suwałkach, delegata biskupa ełckiego do kontaktów z Uniwersytetem Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie, a także od roku 1992 jest wykładowcą wykładów zleconych w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku; przez sześć lat w Seminarium Duchownym w Grodnie na Białorusi oraz wykładów dla świeckich. W ramach zajęć dydaktycznych wypromował ponad 60 magistrów teologii, napisał wiele artkułów o tematyce teologicznej i historycznej, społecznej oraz kilka pozycji książkowych. Należy do Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
Dodatkowe zainteresowania to: muzyka organowa, budowa organów, stare książki, historia Warmii i Mazur, poezja, antyki. Jest również wielkim miłośnikiem zwierząt.
|
W poniedziałek 11 stycznia 2005 roku, doświadczony krzyżem cierpienia, zaopatrzony sakramentami świętymi, w szpitalu w Augustowie, zmarł ksiądz prałat Kazimierz Krzyżaniak, kapłan diecezji ełckiej, długoletni dziekan dekanatu w Giżycku, Kapelan Honorowy Jego Świętobliwości. Ks. prał. Kazimierz Krzyżaniak był człowiekiem pogodnym, pracowitym, zaangażowanym w pracę duszpasterską. Przez całe życie kapłańskie budował duchową wspólnotę Kościoła poprzez posługę Słowa Bożego i Sakramentów wśród ludu powierzonego jego duszpasterskiej pieczy. Podjął się też niełatwego zadania wybudowania kościoła św. Kazimierza i domu parafialnego w Giżycku. Dzieło budowy zostało dokończone przez jego następcę. Był gorliwym w służbie Bożej kapłanem. Uroczystości żałobne ks. prał. Kazimierza Krzyżaniaka rozpoczęły się 11 stycznia 2005 roku od wprowadzenia ciała zmarłego kapłana do kościoła Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku. W dniu 13 stycznia odbyła się eksporta ciała do kościoła pw. św. Brunona, po czym w dniu 14 stycznia trumna z ciałem została przeniesiona do kościoła pw. św. Kazimierza w Giżycku. Niech spoczywa w pokoju. |